Tür: Roman Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Üretim, Tüketim ve Verimlilik, Hayal Gücü, Eğitsel ve Sosyal Etkinlikler, Güzel Sanatlar, Kurumlar ve Sosyal Örgütler Alt Tema: Duygular, komşuluk, iş yaşamı, özlem, meslek seçimi, aile, iletişim, müzik, hayvanlar, doğa olayları, eğitim, macera, kişisel gelişim, okuma kültürü, yaşadığımız çevre, yıldızlar, bireysel haklar, mevsimler Değerler Eğitimi: Fedakârlık, vefa, sorumluluk, öz güven, toplumsal değerlere duyarlılık, umut, merhamet, yardımseverlik, kıskanç olmamak, çalışkanlık, öz saygı, cesaret, azimli olmak, çevre bilinci Kemalettin Tuğcu, kitaplarında çocukların, yaşlı insanların ve kimsesizlerin hüzünlerini, ümitlerini ve heyecanlarını anlattı. Bu eserleriyle Türkiye’de çocuklar tarafından en çok okunan yazar oldu. Not: Bu dizinin kitaplarının tek tek satışı yoktur.


Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Üretim, Tüketim ve Verimlilik Alt Tema: Duygular, komşuluk, iş yaşamı, umut, mutluluk, kaygı, üzüntü, özlem, iyiliğin konuşulması, kişisel gelişim Değerler Eğitimi: Fedakârlık, vefa, toplumsal değerlere duyarlılık, görev bilinci, merhamet, yardımseverlik, sevgi Murat, küçük bir çocukken annesiyle birlikte babası tarafından evlerinden kovulurlar ve anneannesiyle büyükbabasının yanında yaşamaya başlarlar. Onları çok sıkıntılı bir hayat bekliyordur. Annesi Murat’a bakmak için köyden ayrılarak kasabaya ve daha sonra İstanbul’a çalışmaya gider. Bakalım Murat ve annesi mutlu olabilecekler mi?


Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Üretim, Tüketim ve Verimlilik, Güzel Ülkem Türkiye Alt Tema: Aile sevgisi, dayanışma, konukseverlik, aile iletişimi, meslek seçimi, başarı, şehirler, evimiz, umut, mutluluk, üzüntü, veda, bağışlama, özlem, yalnızlık Değerler Eğitimi:Kişisel gelişim, görev bilinci, çevre bilinci, öz değer, ötekini sevme, öz güven Memet’in annesi, babaannesi tarafından evden kovulur. Memet annesini özlemektedir. Babaannesi yeni bir gelin bulmuştur ve ailece tanışmak için eve davet ederler. Bu davette Memet’in babaannesi Esma Hanım ve babası Rıza Bey bir ceylan pişireceklerdir. Bunu duyan Memet ceylanı serbest bırakır. Bu yüzden babasından dayak yer ve annesinin yanına gider. Başta çok yoksulluk çekerler fakat kısa sürede durumları oldukça düzelir. Bu sürede ceylan olayını bütün köy duymuş ve gelin adayı Rıza Bey’le evlenmekten vazgeçmiştir. Zamanla hatasını anlayan Rıza Bey her şeye sebep olan annesinden ayrılır ve Memetlerin yanındaki evi satın alarak orada ceylan besleyebileceği çok güzel bir bahçe oluşturur. Bu bahçeye köylüler ceylanlı bahçe adını verirler. Bakalım Memet’in ailesi tekrar birleşecek mi? Akıcı bir şekilde sürüp giden bu romanın devamını da okuyup öğrenmek için sizlere bırakıyoruz.


Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Eğitsel ve Sosyal Etkinlikler Alt Tema: Duygular, çevre bilinci, umut, mutluluk, kaygı, üzüntü, özlem Değerler Eğitimi: Sorumluluk, vefa, merhamet, dostluk, fedakârlık, ümitli olma, sevgi Aydın, Dışişlerinde çalıştığı için sürekli yurtdışında bulunan babası tarafından Türk okullarında okuması için Bursa’ya, amcasının yanına gönderilir. Bir müddet sonra yengesi ve amcası ölür. İstanbul’a, ailesinin önceki yaşadığı eve gelir ama ev yanmıştır. Anne ve babasının nerede olduğunu da kimse bilmemektedir. Ali Usta adında bir ayakkabı tamircisi Aydın’a sahip çıkar ve onun ailesini aramasında yardımcı olur. Bakalım Aydın, ailesini bulabilecek mi?


Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Eğitsel ve Sosyal Etkinlikler, Güzel Sanatlar Alt Tema: İletişim, meslek seçimi, karar verme, başarı, evimiz, okul, sınıf, mutluluk, üzüntü, müzik Değerler Eğitimi: Kendini sorgulama, kendini tanıma, ötekini sevme, öz güven, sevgi Reyhan isimli kızlarını mutlu edebilmek için yaşam tarzlarını değiştiren Şükrü Usta ve Safiye Hanım pek çok fedakarlık yaparlar. Önceden çiçek satan Safiye Hanım tanınmamak için yeni taşındıkları apartman dairesinden dışarı bile çıkmaz. Şükrü Usta tamircilik yapar. Reyhan okulda çok başarılı bir öğrencidir. En başarılı olduğu şey ise müziktir. Bu yeteneği aileden gelmektedir. Kişilikleriyle herkesin sevgisini kazanan bu ailenin Çingene olduğunu ise kimse bilmez. Reyhan liseyi bitirip üniversiteye başladığı zaman bir talibi çıkar. Sıklıkla evine gittiği arkadaşının abisi olan Mufit Reyhan’ı çok sevmektedir. Reyhan, Çingene olduğunu öğrendiğinde Müfit’in kendisini sevmeyeceğini düşünerek bu teklifi reddeder. Romanın sonunda sürpriz bir gerçek sizleri bekliyor.


Tema: Birey ve Toplum, Üretim, Tüketim ve Verimlilik, Sağlık ve Çevre Alt Tema: Umut, mutluluk, kaygı, üzüntü, özlem, doktor, meslekler Değerler Eğitimi: Sorumluluk, vefa, merhamet, dostluk, fedakârlık, ümitvar olma, çalışkanlık, sevgi Cemal yıllardır kendisini annesi bildiği Hayriye Hanım vefat edince Raşit Reis’in eline kalır. Hapisten yeni çıkan bu adam, Cemal’in okulu bırakıp çalışmasını istemektedir. Raşit Reis kısa bir müddet sonra rahatsızlanır ve ölüm döşeğindeyken Cemal’i yanına çağırıp onu çok şaşırtacak bazı bilgiler verir. Cemal, aslında Hayriye Hanım ve Raşit Reis’in oğulları değildir. Raşit Reis 14 yıl önce Cemal’i zengin bir aileden, para istemek için kaçırmıştır. Para istemeye hazırlanırken hapse girer ve Cemal, Hayriye Hanım’a kalır. Hayriye Hanım’ın çocuğu olmadığı için Cemal’i çok sever ve ona kendi çocuğu gibi bakar. Cemal, Raşit Reis ölünce gerçek ailesine ulaşmayı düşünür ama aradan geçen bunca zamandan sonra bunun mümkün olmayacağını düşünür. Bakalım Cemal -kaçırılmadan önceki adıyla Engin- gerçek ailesini bulabilecek mi?


Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Kurumlar ve Sosyal Örgütler Alt Tema: Duygular, hakkını savunma, mutluluk, kaygı, üzüntü, özlem, hayvanlar, kar, doğa olayları Değerler Eğitimi: Sorumluluk, vefa, merhamet, fedakârlık, çalışkanlık, girişimcilik, umut, sevgi Mehmet, anne ve babası ölünce dedesinin yanına sığınır. Yaşlı dedesi ile birlikte yaşamaya başlayan Mehmet, dedesine yardım eder ve işleri kısa zamanda yoluna girer. Küçük Hüseyin lakaplı komşuları bir türlü onları rahat bırakmaz. Mehmet’in dedesi, zorbalığından kurtarmak için Küçük Hüseyin’in baldızı Zeynep’le evlenir. Evlenirken kendisi öldüğünde geride kalan bütün malların, torunu Mehmet’e kalacağı şartını koyar. Bir müddet sonra Mehmet’in dedesi ölür. Küçük Hüseyin malların yarısının Zeynep’e kalması için dava açar ama dava hemen düşer. Mehmet’in askerlik yaşı geldiğinde Zeynep’in yanına Esma adlı dul bir kadını da yardımcı olara tutar ve gözü arkada kalmadan askere gider. Askerden döndüğünde hiç beklemediği bir manzara ile karşılaşır. Küçük Hüseyin yine yapacağını yapmıştır. Bakalım Mehmet ne ile karşılaşır ve Küçük Hüseyin’in yaptıkları yanında kalır mı?


Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Eğitsel ve Sosyal Etkinlikler Alt Tema: okuma sevgisi, kitaplar, iletişim, diğer canlılarla iletişim, karar verme, evimiz, üzüntü, özlem, yalnızlık, veda, kar, deniz, kişisel gelişim Değerler Eğitimi: yardımlaşma, dayanışma, çevre bilinci, sorumluluk, ötekini sevme, merhamet, öz güven, güven, cesaret, çalışkanlık, sevgi Üç yaşında babasını on yaşında da dedesini kaybeden Deniz, annesiyle birlikte zorlu bir hayat mücadelesi verirler. Beykoz’daki yalılardan birinde yaşamakta olan Bedri Bey ve eşi Besime Hanım yalıyı kışın bakmak üzere Deniz ve annesine bırakır. Kayıkhanenin üstündeki odada yaşamaya başlayan ana kız hem yalıya bakar hem de geçimlerini sağlarlar. Deniz, balıkçılık yaparak annesi de örgü örerek para kazanır. Deniz, tuttuğu balıklar ve yunuslarla olan arkadaşlığı ile ünlenmiştir. Balıkçı kızı diye alay edildiği için ilkokulu bitirdikten sonra okula devam etmez fakat çok kitap okur. Bir müddet sonra Bedri Bey sakat olarak geri döner. Eşi Besime Hanımı kaybetmiş, Amerika’daki evlatlığı ise vefasız çıkmıştır. Bedri Bey, Deniz ve annesiyle beraber yalıda yaşamaya başlar. Bundan sonra üçü için de hayat daha farklı olacaktır…


Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Eğitsel ve Sosyal Etkinlikler, Üretim, Tüketim ve Verimlilik Alt Tema: Duygular, eğitim, mutluluk, çevre bilinci, alışveriş Değerler Eğitimi: Vefa, çalışkanlık, umut, arkadaşlık, cesaret, sevgi Erol üniversiteye hazırlanmak için sahile yakın eski bir yalıdan oda kiralar. Burada Derya adında bir kızla karşılaşır. Derya da Erol gibi öksüz ve yetim bir kızdır. Babasından kalan aylıkla geçiniyor bir yandan da okuyordur. Derya eski bir köşkte olduğu söylenen ve atalarından kalan, daha önce birçok kişi tarafından defalarca aranan fakat bulunamayan bir hazineyi aramaktadır. Erol’la yakın arkadaş olurlar ve hazineyi birlikte ararlar. Yıllar önce kaybolan, bulunamadığı için varlığından bile şüphe edilen hazine bakalım bulunacak mı?


Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Eğitsel ve Sosyal Etkinlikler Alt Tema: Duygular, komşuluk, eğitim, mutluluk, manzaralar, macera Değerler Eğitimi: Sorumluluk, vefa, çalışkanlık, olumlu düşünme, kıskançlık, umut, arkadaşlık, cesaret, yardımseverlik, kendini geliştirme, sevgi, Mehmet Ali’nin babasını ölmüş, annesi ikinci bir evlilik yapmak zorunda kalmıştır. Bu üvey baba ne yazık ki annesi ve kendisine çok sıkıntı çektirir. Öyle ki Mehmet Ali’yi görmeye bile tahammül edemez. Mehmet Ali de gece yarılarına kadar sokaklarda dolaşır. Üvey baba bir müddet sonra ölür. Yaşadıkları tek gözlü, karanlık evden de çıkarılırlar. Mehmet Ali’nin annesi Seher Hanım, yaşlı ve hasta olan Vasfiye Hanımın yanında çalışmaya başlar. Mehmet Ali de annesiyle birlikte yaşamaya başlar. Vasfiye Hanım geçimsiz biri olmasına rağmen çok kısa zamanda Seher Hanım ve Mehmet Ali’yle iyi bir yakınlık kurar. Bu arada Mehmet Ali’nin geceleri sokaklarda dolaşma sevgisi devam eder ve bu sevgisi sayesinde 2 polisiye olayın çözülmesine katkıda bulunur. Vasfiye Hanım vefat etmeden önce Seher Hanımla Mehmet Ali’nin kaderini tamamen değiştirecek bir şey yapar…


Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Eğitsel ve Sosyal Etkinlikler Alt Tema: Duygular, okuma sevgisi, kitaplar, başarı, evimiz, kişisel gelişim, iletişim Değerler Eğitimi: Çevre bilinci, bireysel sorumluluk, öz güven, azimli olmak, girişimcilik, ötekine güven, sevgi Hem öksüz hem yetim olan Emine’ye, annesinin teyzesi Hasene Hanım sahip çıkar. Bu hanım, yeğeninin hastalığı döneminde epey borç altına girer, ölümünden sonra da borçları ödemek zorunda kaldığı için zar zor geçinirler. Hasene Hanım, Emine’yi okula gönderemez. Küçük kız bütün gün apartmandakilerin getir götür işlerine koşar. Mahalledeki çocuklar onu aralarına almaz, mikroplu diye kimse yanına yanaşmaz. Emine saatlerce takunyacı amcayı izler, onunla konuşur. Açlıktan zayıf düşmesine rağmen kimseden bir şey istemez, verildiğinde ise kaçar. Emine’nin diğer bir ismi ise Gülçin’dir. Gülçin okumayı kendi kendine öğrenir, gazete dağıtmaya başlar. Zaman içinde dürüstlüğüyle çalışkanlığıyla herkesin takdirini toplar, sevilen bir kişi olur. Gazete işinden sonra birkaç yerde daha çalışır ve sonunda kendi dükkanını açar. Artık o herkesin Gülçin ablası olur. İşinde gösterdiği başarıdan dolayı dükkanın üstündeki daireyi de satın alır. Azmin, çalışkanlığın, dürüstlüğün önemini anlatan harika bir roman.


Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Eğitsel ve Sosyal Etkinlikler, Üretim, Tüketim ve Verimlilik Alt Tema: Hak ve özgürlükler, duygular, okuma kültürü, insan sevgisi, kıskançlık, meslekler Değerler Eğitimi: Sorumluluk, çalışkanlık, umut, yardımseverlik, kendini sorgulama Murat’ın babası İdris, yağmurlu bir günde karısı Hatice’yi evden kovar. Annesi gittiği için ağlayan oğlu Murat’ı da “koş annenin arkasından yetiş” diye gönderir. Murat annesinin arkasından evden çıkar ama yolunu şaşırır annesini bulamaz. Gece sırılsıklam halde bir evin eşiğine sığınır. Bir müddet sonra kapı açılır ve Tahir Efendi adında yaşlı bir adam Murat’ı evine alır. Murat evlerinin nerede olduğunu bilmemektedir. Karakola başvururlar bir sonuç alamazlar. Bir ay boyunca Murat Tahir Efendinin yanında kalır, kendisini arayan soran olmaz. Tahir Efendi Murat’a çok iyi bakar. İdris Murat’ı annesinin yanında annesi ise babasının yanında sandığından bir ay boyunca aramazlar. Ta ki Kurban Bayramında Hatice, oğlu Murat’ı görmek isteyene kadar. Murat’ın kayıp olduğu ortaya çıkar. Çocuğun nerede olduğu bulunur ama beklemedikleri bir sürprizle karşılaşırlar.


Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Dünya’mız ve Uzay, Güzel Sanatlar Alt Tema: İletişim, duygular, kişisel gelişim, insan sevgisi, yaşadığımız çevre, mevsimler, yıldızlar, müzik Değerler Eğitimi: Yardımlaşma, dayanışma, sorumluluk, empati, yardımseverlik, merhamet, arkadaşlık Zeynep zevke sefaya düşkün bir kadındır. Kocası Hüseyin Efendi’nin maddi durumu da oldukça iyidir. Bir gün okula hekim gelir ve okuldaki bütün çocuklara aşı yapılır. Zeynep Hanım’ın oğlu Yaşar hariç. Zeynep Hanım Yaşar’a bebekken aşı olduğu gerekçesiyle aşı yaptırmaz. Yaşar bir hastalığa yakalanır ve hastalığın sonucunda kör olur. Bu duruma çok üzülen Hüseyin Efendi de zamanla hastalanır ve bir süreliğine evden uzaklaşır. Bu sürede Zeynep Hanım oğluna bakmaz. Yaşar hasta yatağında açlıktan iyice zayıflamış, tırnakları ve saçları uzamış, bir de sütüne üstlük annesi tarafından dövülmüştür. Bunu gören Hüseyin Efendi yandaki evde yaşayan Naciye Hanım’dan oğlu Yaşar’a bakması için rica eder. Naciye Hanım, Zeynep Hanımdan dolayı istemese de Hüseyin Efendi onu İstanbul’a götüreceğini söyler. Yaşar bu süreçte çok iyi bakılır. Köydeki herkes Naciye Hanım’ı takdir eder. Zeynep Hanım’la ilgili birtakım sıkıntılar yaşansa da sonunda altınlarıyla beraber kaçar. Büyük bir rahata kavuşan Hüseyin Efendi İstanbul’da tanıştığı Dürdane Hanım’la evlenir.


Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Kurumlar ve Sosyal Etkinlikler Alt Tema: Duygular, kıskançlık, kaygı, üzüntü, mutluluk, bireysel haklar, umut, kişisel gelişim Değerler Eğitimi: Sorumluluk, çalışkanlık, yardımseverlik, kendini sorgulama, merhamet, sevgi Güzin Hanımla Vedat Beyin Gülçin adında bir kızları olur. Vedat Beyin kardeşi Sedat Bey abisinin servetine göz diker. Bunun için de Güzin Hanıma iftira atarak onu kızından ve kocasından ayırır. Güzin Hanım uğradığı iftiradan dolayı çok üzülür ve verem olur. Son kez olsun kızını görmek ister. Sedat Bey bu arada trafik kazasında ölür ve ölmesiyle kötü planları da ortaya çıkar. Sedat Bey kardeşini uyuşturucu vererek yavaş yavaş öldürmek aynı zamanda kızı Gülçin’i de öldürerek mirasın kendisine kalmasını planlamaktadır. Sedat Beyin ölümüyle her şey yoluna girer gibi görünür ama ortada çok büyük bir sorun vardır. Gülçin kayıptır. Gülçin bulunabilecek mi? Güzin Hanım hastalığı yenebilecek mi? Gülçin’in çöpten bulduğu ve yanından hiç ayırmadığı kolsuz bebeğin tüm bu olanlarda etkisi nedir?


Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre Alt Tema: Duygular, aile sevgisi, iletişim, bireysel haklar, çocuk hakları, evimiz, özlem, veda, kıskançlık, bağışlama, kişisel gelişim Değerler Eğitimi: Yardımlaşma, bireysel sorumluluk, merhamet, kendini sorgulama Bankacı olan Ahmet Bey ve ev hanımı Mebrure Hanım’ın iki çocukları vardır. Bir de evin Dilber kalfası… Bir gün yaşlı bir kadın Mebrure Hanım’a gelerek yeğenini bankada işe aldırması için ricada bulunur. Ahmet Bey’in yanında işe başlayan Calibe Hanım hiç de göründüğü gibi değildir. Mebrure Hanım’ın ölümünden sonra Ahmet Bey’le evlenir ve çocuklar için acı dolu günler başlar. Ahmet Bey’in davranışları değişir. Çocuklarıyla ilgilenmez. Bir süre sonra bir kaza nedeniyle her şeyi idrak eden Ahmet Bey yavaş yavaş eski haline döner. Bu sürede evden ayrılmış olan Dilber kalfa geri gelir. Artık sıkıntı çekme sırası Calibe Hanım’a gelir. Evin küçük çocuğu Nesrin, annesinin mercan kolyesini Calibe’nin boynunda görünce dayanamaz ve çeker kopartır. Tuğcu’nun müthiş üslubuyla bir çırpıda okunacak roman sonunda bir sürprizle bitiyor.


Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Eğitsel ve Sosyal Örgütler Alt Tema: Duygular, komşuluk, dostluk, hayvanlar, yaşadığımız çevre Değerler Eğitimi: Çevre bilinci, toplumsal sorumluluk, çalışkanlık, yardımseverlik, merhamet, arkadaşlık, sevgi Mine’nin babası Hamdi Bey, bir gün eve annesi ölmüş yavru bir sıpa getirir. Sıpa daha o günün sabahında doğmuştur ve yürümeyi bile bilmemektedir. Mine, Mercan adını verdiği sıpayı biberonla besler. Mercan’la birlikte büyürler. Mercan çok akıllı bir hayvandır. Köyde herkes tarafından sevilmektedir. Bir gün Mercan ortadan kaybolur. Hamdi Bey aramadık yer bırakmaz ama Mercan bulunamaz. Bir gün Mercan’la ilgili bir haber ulaşır kendilerine. Bu haber nedir acaba?


Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Dünya’mız ve Uzay Alt Tema: Duygular, aile sevgisi, iletişim, bireysel haklar, hakkını savunma, yaşadığımız çevre, sitem, yalnızlık, mevsimler, kişisel gelişim Değerler Eğitimi: Yardımlaşma, bireysel sorumluluk, vefa, fedakârlık Naime nine tek başına yaşamaktadır. Okumuş, bilgili bir insandır. Cahit, Naime ninenin torununun torunudur ve sık sık ninesini ziyarete gider. Başka ziyaret edeni olmayan Naime nine babasından kalan Kapalıçarşı’daki iki dükkânı sağlığında, oğlu Kadir Bey’e ve kızı Şehime’ye bırakır. Kocasından kalan tahta evi de kendisi alır. Fakat Kadir Bey ve Şehime dükkânlarını satar ve çocuklarına hiçbir şey bırakmazlar. Bunların çocukları ve torunları da Naime ninenin tahta evine göz koyar. Satıp yerine apartman yaptırmadığı için öfkelilerdir. Sıkıntı içindeki hayatlarının sebebinin Naime olduğunu söylerler. Naime nine ise Cahit’i varis yapar. Torunlarının sıkıntı içinde olmasına dayanamayan Naime nine sonunda Cahit için evin yıkılıp yerine apartman yapılmasını kabul eder. Naime nine, Cahit’le mühendis Vecdi Bey’in kızı Perihan’ın arasında bir şeyler olmasına çalışır.


Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Güzel Sanatlar Alt Tema: Duygular, komşuluk ilişkileri, dostluk, okuma alışkanlığı, iletişim, eğitim hakkı, yaşadığımız çevre, resim, müzik, umut, çevre bilinci, girişimcilik, engellilik Değerler Eğitimi: Sorumluluk, çalışkanlık, yardımseverlik, merhamet, fedakârlık, sevgi Bekir Bey ve Necibe Hanım’ın oğulları Candar küçükken çocuk felci geçirir ve ayaklarını kullanamaz. Aile ahşap bir evde yaşamaktadır. Apartmanlar arasında kalan ahşap ev bir müddet sonra yanar. Bu arada Candar’a okuldan gelen öğretmenler ders verirler. Candar dışarıdan ilkokul, ortaokul ve liseyi bitirir. Yanan ahşap evin yanına büyük bir apartman yapılır. Bekir Beye arazi karşılığında 3 daire verilir. Birinde otururlar, ikisini de kiraya verirler. Dairelerinde birine taşınan kiracı onların hayatında büyük bir değişikliğe sebep olur. Bu değişikliğin ne olduğunu romanı okuduğunuzda göreceksiniz.


Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Dünya’mız ve Uzay, Eğitsel ve Sosyal Etkinlikler Alt Tema: Duygular, aile sevgisi, iletişim, bireysel haklar, spor, yaşadığımız çevre, yalnızlık, mevsimler, kişisel gelişim Değerler Eğitimi: Bireysel sorumluluk, yardımseverlik, dengelilik, kendini sorgulama Erdi annesi ve babasını kaybetmiş bir çocuktur. Üvey babası ve annesinin sağlığında ona yardım etmiş olan Nazmiye Hanım’la birlikte, babasından kalan dairede yaşar. Nazmiye Hanım, annesinin ölümünden sonra Remzi Efendi evlenir. Bu asalak çift Erdi’nin yetim aylığını kullanır, ona hiç bakmaz, hep kendilerini düşünürler. Bir gün Burhanettin isminde bir adam gelir ve Erdi’nin tüm yaşantısı değişir. Bu adam, büyük dedesinin işleriyle ilgilenmiş olan bir avukattır. Erdi’ye ailenin son çocuğu olarak büyük bir servet kaldığını bildirir ve ona nasıl davranması gerektiğini anlatır. Burhanettin Bey, Erdi’ye tüm aile geçmişini anlatır ve her işinde yardımcı olur. Bu süreçte üvey babası Remzi ölmüş, Nazmiye Hanım ise apartmanda yaşayan bir albayla evlenmiştir. Erdi yalıya taşınmış, kendi dairesini de Burhanettin Bey’e vermiştir. Artık Erdi’nin üstünde yalıdaki çalışanların ve köydeki fakirlerin sorumluluğu vardır.


Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre Alt Tema: Komşuluk, okuma alışkanlığı, manzaralar, hayvanlar, duygular, hakkını savunma, başarı, şehirler, girişimcilik Değerler Eğitimi: Sorumluluk, çalışkanlık, yardımseverlik, merhamet, fedakârlık, kendini geliştirme, paylaşmak, vefa, öz saygı, sevgi Tahir Bey ve Seher Hanım İstanbul’da bir köşkte çalışmaya başlarlar. Köye dönmeye karar verdiklerinde oğulları Engin hastalanır. İyileşmesi için yanlarında çalıştıkları Necip ve Semiha Hanıma Engin’i bırakırlar. Necip Bey ve Semiha Hanım’ın çocukları yoktur. Uzun bir müddet İstanbul’da kalan Engin’i bir müddet sonra babası köye çağırır. Şehirde zengin bir hayat yaşayan Engin, dedesi, büyükannesi, ablası, anne ve babasıyla yaşadığı fakir köy yaşantısına ayak uydurmakta zorluk çeker. Necip Beyin ayrılırken kendisine verdiği para ile zamanla evlerinde maddi açıdan bir düzelme olur. Bir müddet sonra büyükannesi, dedesi ve annesi vefat eder. Ablası da evlenir. Babası annesi vefat ettikten iki ay sonra köyden bir kadınla evlenir. Engin bu duruma dayanamaz ve köyü terk eder. Acaba Engin’i nasıl bir hayat bekliyordur?


Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Üretim, Tüketim ve Verimlilik, Eğitsel ve Sosyal Etkinlikler Alt Tema: Duygular, komşuluk, iletişim, evimiz, okulumuz, umut, mutluluk, kişisel gelişim Değerler Eğitimi: Yardımseverlik, ötekini sevme, sevgi Hafız Teyze maddi imkanı olmayanların, eşini kaybedenlerin, çocuklarını bıraktıkları bir yetimhane sahibi gibidir. Kimsesiz çocukların evinde barındığı Hafız Teyze’ye bir gün iki buçuk yaşında bir çocuk getirilir. Hafız Teyze’nin Gülberk adını verdiği bu kız çocuğu Mehmure ve Necdet Bey isimli çocukları olmayan bir karı koca tarafından evlat edinilir. Necdet Bey, annesi Nimet Hanım ve babası Rasim Bey’le uzun süredir görüşmüyordur. Gülberk’i evlat edindikten sonra Necdet Bey terfi eder, Mehmure hamile kalır ve Necdet Bey ailesiyle görüşmeye başlar. Çok asabi bir kadın olan Nimet Hanım önceleri kabullenmese de zamanla Gülberk’e bağlanır, onda farklı bir şey bulur. Onun bakışları için şu tanımlamayı yapar: “Hani yazın yağmur yağar da camlara vurur. Camın üzerinden yağmurun aktığını görürsün ama içeriye su girmez.” Kemalettin Tuğcu’nun akıcı üslubuyla gülümseyerek okuyacağınız harika bir roman.