Tema: Değerlerimiz, Sağlık ve Çevre, Oyun ve Spor, Birey ve Toplum, Hayal Gücü, Üretim, Tüketim ve Verimlilik Alt Tema: Birlikte yaşam, değişen hayat, bulutlar, Türkçemiz, oyun, oyuncaklar, tasarımlar, iş yaşamı, evinden uzaklaşmak, merak, bitkiler, yiyecekler, farklılıklara saygı, temizlik, birlikte yaşam, çevre bilinci, martı, park oyuncakları, eşyalar, yükseklik korkusu, savurganlık Değerler Eğitimi: Yardımseverlik, şefkat, ilgili olma-önemseme, arkadaşlık, çevre bilinci, sorumluluk, çalışkanlık, misafirperverlik, öz güven, sevgi, merhamet, aile sevgisi, adalet, dürüstlük, işbirliği, olumlu düşünmek, sıkıntıları paylaşma, cesaret, tutumluluk, öz disiplin, kendini tanıma Doğa öyküleri, küçük karıncaların, çiçeklerin, yaramaz bulutların, martıların maceralarının yer aldığı bir dizi. Ayrıca hiç akıllarına gelmeyecek yepyeni arkadaşları da olacak çocukların; çoraplar, ayakkabılar, kitaplar gibi. Doğa Öyküleri dizisinin her kitabında çizgi film tadındaki resimlerle süslenmiş üç tane öykü yer almaktadır. Her kitabın sonunda okuduğunu anlama, dili kullanma ve Türkçe dil bilgisi becerilerini geliştirmeye yönelik eğlenceli etkinliklere yer verilmiştir.


Tür: Öykü, Masal Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Değerlerimiz, Dünya’mız ve Uzay, Hayal Gücü, Üretim, Tüketim ve Verimlilik, Güzel Sanatlar Alt Tema: Okula başlama, diş sağlığı, müzik, gök cisimleri, vücudumuzu tanıyalım, temizlik, 23 Nisan, dünya çocukları, Aspendos, alışveriş, tatil, arkadaşlık, oyun, kitap sevgisi, yarışma, sevgi, yaratıcı zekâ, çevre kirliliği, hayvanlara yardım Değerler Eğitimi: Paylaşma, mutluluk, kahramanlık, cesaret, yardımlaşma, vefa, başkalarını düşünme, empati, çözüm bulma, çevre bilinci, dayanışma, dürüstlük, hediyeleşme, sorumluluk, temizlik alışkanlığı, barış, yardımseverlik Yeni sistemle çocuklarımız bitişik eğik yazı ile okuma yazma öğrenimine başlamaktadırlar. Birinci dönemin sonunda çocuklar, okumalarını geliştirmeleri için kısa cümlelerden oluşmuş eğlenceli ve ilginç okuma kitaplarına ihtiyaç duymaktalar. Hem özgün öyküler hem kısa cümleler hem de sanat değeri yüksek resimlerden oluşan bu dizi, çocukların okuma heyecanını daha da artırmaktadır. Her hikâyeden önce okumaya hazırlık sorularına yer verilmiştir. Hikâyelerin sonunda da okuduklarına ilşkin değerlendirme soruları bulunmaktadır.


Tema: Sağlık ve Çevre, Birey ve Toplum, Hayal Gücü Alt Tema: Merak, farklılıklara saygı, bitkiler, yiyecekler Değerler Eğitimi: Öz güven Bu kitapta üç hikâye yer almaktadır: Kütüphane Şehri, Yaz Rengi, Ekşi ile Tatlı. Kitapların canı sıkılır mı, gezmeye çıkarlar mı? Sizin renginiz arkadaşlarınızınkinden farklı olsaydı üzülür müydünüz? Peki ya meyveler, benim tadım daha güzel diye tartışsalardı ne olurdu?


Tema: Birey ve Toplum, Üretim, Tüketim ve Verimlilik, Hayal Gücü Alt Tema: İş yaşamı, evinden uzaklaşmak, merak, farklılıklara saygı, bitkiler, yiyecekler Değerler Eğitimi: Öz güven Bu kitapta iki hikâye yer almaktadır: Tavşan ile Eşek, Kurnaz Tilki’nin Başına Gelenler. Tavşan yüklerini taşıması için ikna ettiği eşeği kendisine hizmet etmeye ikna edebilecek mi? Herkesle dalga geçen tilki, keçiyle baş edebilecek mi?


Tema: Birey ve Toplum, Hayal Gücü, Sağlık ve Çevre Alt Tema: Evinden uzaklaşmak, merak, bulut, martı Değerler Eğitimi: Sevgi, merhamet, aile sevgisi, adalet Bu kitapta iki hikâye yer almaktadır: Meraklı Pamuk, Rehber Martı. Yeni yerler görmek isteyen küçük kuzu Pamuk, ailesine kavuşabilecek mi? Tartışan yaramaz bulutlar barışacaklar mı?


Tema: Birey ve Toplum, Hayal Gücü, Sağlık ve Çevre Alt Tema: Farklılıklara saygı, temizlik, evinden uzaklaşmak Değerler Eğitimi: Dürüstlük, iş birliği, olumlu düşünmek Bu kitapta üç hikâye yer almaktadır: Çizgili Gömlek, Temizlik Malzemeleri, Turuncu ile Pullu. Kavun tarlasına düşen küçük karpuz, yeni arkadaşlarına kendini sevdirebilecek mi? Acaba sağlığımız için hangisi daha çok gerekli: Su mu, sabun mu, tarak mı? Akvaryumda yaşamak zorunda kalan küçük balık mutlu olabilecek mi?


Tema: Birey ve Toplum, Hayal Gücü, Üretim, Tüketim ve Verimlilik, Oyun ve Spor Alt Tema: Merak, park oyuncakları, eşyalar Değerler Eğitimi: Sıkıntıları paylaşma Bu kitapta üç hikâye yer almaktadır: Öğütücü Karınca, Çocuk Parkı, Bodrumdaki Orman. Küçük karınca, yuvasının dışında yaşayabilecek mi? Bodruma atılmış eşyalar mutlu olmanın yolunu bulabilecekler mi?


Tema: Birey ve Toplum, Hayal Gücü, Sağlık ve Çevre, Üretim, Tüketim ve Verimlilik Alt Tema: Yükseklik korkusu, savurganlık, şehir hayatı-orman hayatı Değerler Eğitimi: Cesaret, tutumluluk, öz disiplin, yardımlaşma Bu kitapta üç hikâye yer almaktadır: Yükselme Yarışı, Not Defteri, Ormana Dönüş. Küçük ateş böceği yükseklik korkusunu yenebilecek mi? Kalem kutusundaki malzemeler Ali’ye ne kadar savruk olduğunu anlatabilecekler mi? Serçe ailesi kendilerine göre bir yuva bulabilecek mi?


Tema: Birey ve Toplum, Hayal Gücü, Sağlık ve Çevre, Üretim, Tüketim ve Verimlilik Alt Tema: Tutumluluk, arkadaşlık, merak Değerler Eğitimi: Farklılıklara saygı, kendini tanıma Bu kitapta üç hikâye yer almaktadır: Eski Ayakkabılar, Dırdır ile Pırpır, Pembeyaz. Eskiyen ayakkabılar tamir edilecek mi? Birbirinden farklı olan iki çorap, arkadaş olabilirler mi? Güneşi merak eden küçük gece çiçeği Pembeyaz onu görebilecek mi?


Tema: Birey ve Toplum, Hayal Gücü, Sağlık ve Çevre, Üretim, Tüketim ve Verimlilik Alt Tema: Birlikte yaşam, değişen hayat, bulutlar Değerler Eğitimi: Cesaret, başkalarına saygı, yardımlaşma Bu kitapta üç hikâye yer almaktadır: Kahraman Alaca, Kerpiç Ev, Bulut Tomgri. Küçük civcivi kedinin elinden kim kurtaracak? Kerpiç ev yıkılacak mı? Küçük bulut acaba kime yardım edecek?


Ayağına diken battığı için yüzemeyen Kurbağa'ya Arıkuşu yardım eder ve dikeni çıkarır. Fakat Kurbağa acısı olduğu için yüzmemektedir ve karşı sahile gitmesine acaba nasıl yardımcı olacak? Bulduğu çözüm gerçekten işe yaracak mı?


Kendini gölde seyretmeyi seven Aslan Kral, yağmur yağdığında kendini göremiyormuş. Bu sebeple ayna denilen eşyanın bulunup kendisine getirilmesini istemiş. Hiç bir hayvan bu görevi üstlenmemiş. Kaplumbağa Teri şehre gidebileceğini söylemiş. Fakat hiç kimse buna inanmamış.


Tema: Sağlık ve Çevre Alt Tema: Temizlik Değerler Eğitimi: Sorumluluk, çevre bilinci Bahçe Süpürgesi, arkadaşı Sokak Süpürgesinin, çöpleri temizlediğini öğrenince çok şaşırır. Oysa kendisi yaprak süpürmekten başka bir iş yapmaz. O günden sonra arkadaşının daha az yorulması için güzel dileklerde bulunur.


Meraklı Kertenkele Kubi, kaplumbağalarla arkadaşlık etmekten çok hoşlanıyordu. Diğer kerkenkeleler bundan hiç hoşlanmadılar. Fakat Kubi farklı farklı oyunlar öğrendiğini düşünüyordu. Gerçekten de öyle miydi? Bu arkadaşlık Kubi'ye neler kazandırdı?


Bir uçak satın alan Kırlangıç'ı arkadaşları çok yadırgar. Göç zamanında uçağı ile kendilerine eşlik etmesine izin vermezler. Fakat bir kırlangıcın yaralanması her şeyi değiştirir. Pilot kırlangıç sonunda istediğini elde edebilecek mi? Uçağı ile arkadaşlarına katılabilecek mi?


Tema: Birey ve Toplum, Üretim, Tüketim ve Verimlilik Alt Tema: Tatil, alışveriş Değerler Eğitimi: Arkadaşlık Üç ay boyunca dışarı çıkamayacak olmak, okul çantasını çok üzmektedir. Fakat hemen her hafta dışarı çıkıp, pazardan alınanları eve taşıyan pazar çantası ile komşuluk edince okul çantası çok mutlu olur.


Tema: Birey ve Toplum Alt Tema: Müzik Değerler Eğitimi: Dürüstlük, kendini tanıma Bülbülü kıskanıp onun besteleriyle güle şarkılar söylemeye çalışan karganın komik hikâyesi.


Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Üretim, Tüketim ve Verimlilik Alt Tema: Hayvanlar, güven, iyi-kötü, iş yaşamı Değerler Eğitimi: Görev bilinci Çevredeki davalarla ilgilenen avukat karga, mandalların şikâyeti üzerine olay yerine gider ve inceleme yapar. Mandalların şikâyeti nedir? Avukat karga, suçluyu bulabilir mi?


Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre Alt Tema: Hayvanlar, sevgi, arkadaşlık, misafirperverlik Değerler Eğitimi: Öz güven, ötekini sevme Cırcır böceği her hafta bir arkadaşını çorba içmeye davet ederdi. Çok lezzetli çorba yapardı. Bir gün kelebeği davet eden cırcır böceği misafirini nasıl ağırlamış olabilir?