On üç öykü, on üç yazar, on üç şarkı...
Benim Şarkım’da birbirinden farklı melodilerle bezenmiş hayat hikayeleri bulacaksınız.

Gamzedeyim Deva Bulmam, Shape of My Heart , Gözlerinin İçine Başka Hayal Girmesin, Sürgün Gibi Masallarda, Ya Evde Yoksan gibi farklı türlerden şarkılarla bezenmiş öyküler edebiyat meraklılarını bekliyor.

Cihan Aktaş - Misafir Odası
Bülent Ata - Beyaz Elbise
Fatma Atıcı - Altın Kafes
Ahmet Büke - Tatyos Efendi’nin Uşşak Şarkısı ile Büyüyenler
Zeynep Delav - Ölüyorum Kederimden
Sedat Demir - Zippo J03
Esra Demirci - Yalan Yanlış Aynalarda
Melike Günyüz - Mavi Kanepe
Fatma Akkubak İşler - Ya Evde Yoksan?
Yıldız Ramazanoğlu - Selma’nın Yükselen Yıldızı
Güray Süngü - Evvel Ahir, Batın Zahir
Yunus Emre Tozal – Adını Sen Koy
Sadık Yemni - Şarkımı Geri Aldım


Keloğlan, babasından kendisine kalan kitabı ve kitabın arkasındaki haritasıyla farklı diyarlara yolculuk eder. Büyümeye başlayan harita yola düşme vaktinin geldiğini işaret eder. Karşısına çıkan bu altın gibi parlayan şehirde insanlara ne oluyor böyle? Irmağın suyundan içen deliriyor mu ne? Kel kafa kaşınır, işin aslı anlaşılmalıdır. Keloğlan için vazgeçilmez iki gerçek vardır: Biri harcanan emek, ötekisi saklanması mümkün olmayan gerçek.


Bir gün anası Keloğlan’ın eline bir kitap verir. Bu, rahmetli babasından ona kalan tek mirastır. Kitabı merakla açan Keloğlan, içinde ilginç bir harita ve bir de not bulur: “Oğlum bu benim sana bırakabildiğim tek hazine. Onun sahibi sensin. Nasıl istersen öyle harca. Ama dikkat et de harcadıkça kazan.” Keloğlan babasının bu bilmece gibi satırını tekrar tekrar okur. “Harcadıkça kazan, harcadıkça kazan…” Düşünür durur kafası olur bir kazan… Hem harcayıp hem nasıl kazanır ki insan? Arkadaşlık, özgürlük ve yardımseverlik hakkında eğlenceli bir masal...


Nasrettin Hoca'nın komşusu ile yaşadıklarını bilmeyen yoktur. Komşusunun gözü kulağı Hoca' nın kapısındadır. Üstelik bu komşu bir de cimrinin biridir. Hoca'nın yüzyıllar boyu komşusu ile yaşadıkları eğlenceli bir dille yeniden yazıldı.


Çok uzak bir ormanın içindeydi Gümüş Göl. Geceleri ay ışığı altında gümüş gibi parlardı gölün suları. Bu nedenle Gümüş Göl denirdi bu güzel yere. Gümüş Göl sakinleri için en önemli şeyler dostluk, arkadaşlık ve yardımlaşmaydı. İşte bu dizide, Gümüş Göl sakinlerinin bu değerlerle ilgili neşeli masallarını okuyacaksınız. Setin içindeki kitaplar Timsah Temsi Küçük Yıldız Küçük Şıpır Arkadaş Arıyor Hiç Susmayan Cırcır Böceği Tombalak Fil’in Sabah Sporu Temsi’nin Can Sıkıntısı Üç Küçük Aslan Sen Sıska Değilsin Arkadaşımı Tanırım Peli Spor Şöleninde


Tema: Birey ve Toplum, Hayal Gücü, Dünya’mız ve Uzay, Güzel Sanatlar, Eğitsel ve Sosyal Etkinlikler Alt Tema: Duygular, ay, aile, arkadaşlık, dışlanma, yarışma, müzik Değerler Eğitimi: Başkalarına özenmek, saygı, öz saygı, kendini kabul, farklılıklara saygı, azimli olmak Çocukların büyürken birey olma bilinçlerini geliştirmeleri, yaratılıştan gelen özelliklerinin farkına varmaları ve kendileri ile barışık bir kişilik geliştirmeleri için hazırlanan bu dizinin en önemli özelliği parmak izi tekniği ile resimlendirilmiş olması. Parmak izi tekniği ile resimlendirilen Gakgukların Maceraları çocukların kişisel gelişimine katkı sağlayacak nitelikte.,


Tür: Öykü, Masal Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Değerlerimiz, Dünya’mız ve Uzay, Hayal Gücü, Üretim, Tüketim ve Verimlilik, Güzel Sanatlar Alt Tema: Okula başlama, diş sağlığı, müzik, gök cisimleri, vücudumuzu tanıyalım, temizlik, 23 Nisan, dünya çocukları, Aspendos, alışveriş, tatil, arkadaşlık, oyun, kitap sevgisi, yarışma, sevgi, yaratıcı zekâ, çevre kirliliği, hayvanlara yardım Değerler Eğitimi: Paylaşma, mutluluk, kahramanlık, cesaret, yardımlaşma, vefa, başkalarını düşünme, empati, çözüm bulma, çevre bilinci, dayanışma, dürüstlük, hediyeleşme, sorumluluk, temizlik alışkanlığı, barış, yardımseverlik Yeni sistemle çocuklarımız bitişik eğik yazı ile okuma yazma öğrenimine başlamaktadırlar. Birinci dönemin sonunda çocuklar, okumalarını geliştirmeleri için kısa cümlelerden oluşmuş eğlenceli ve ilginç okuma kitaplarına ihtiyaç duymaktalar. Hem özgün öyküler hem kısa cümleler hem de sanat değeri yüksek resimlerden oluşan bu dizi, çocukların okuma heyecanını daha da artırmaktadır. Her hikâyeden önce okumaya hazırlık sorularına yer verilmiştir. Hikâyelerin sonunda da okuduklarına ilşkin değerlendirme soruları bulunmaktadır.


Tema: Birey ve Toplum, Güzel Sanatlar, Eğitsel ve Sosyal Etkinlikler Alt Tema: Yarışma, müzik Değerler Eğitimi: Saygı Gençler bir araya gelip bir şarkı yarışması düzenliyorlar. En güzel sesli kargayı seçiyorlar. Böyle bir yarışmada birinci olmak, sanatçı olmak mıdır? Gerçek sanatçı olmak için ne yapmak gerekiyor?


Tema: Birey ve Toplum Alt Tema: Duygular Değerler Eğitimi: Başkalarına özenmek Kendi gagasını beğenmeyip Şarkıcı Kapkara Lolipop gibi olmak isteyen Süslü Çikolata’nın ilginç öyküsü kardeşinin bakış açısı ile anlatılmakta.


Tema: Birey ve Toplum Alt Tema: Aile, dışlanma Değerler Eğitimi: Farklılıklara saygı Karga ailesinin yumurtalarından birisinden beyaz bir yavru çıkınca bir gürültüdür kopuyor karga ülkesinde. Herkes çok şaşkın bu duruma. Ne olacak? Bunun sebebi nedir acaba?


Tema: Birey ve Toplum, Güzel Sanatlar Alt Tema: Müzik Değerler Eğitimi: Azimli olmak Doğuştan bülbüller gibi güzel şarkılar söyleyen Gukki’nin sesinden diğer kargalar hiç hoşlanmazlar. Çünkü onlar karga sesi dinlemeyi seviyorlar. Bu durumda Gukki ne yapmalı?


Tema: Birey ve Toplum, Dünya’mız ve Uzay Alt Tema: Ay Değerler Eğitimi: Saygı Minik kuşlardan birisi Ay’ı küstürmüş. Ay da yüzünü bulutların arasına saklamış, çıkmak istemiyor. Bakalım Ay’ın gönlünü kim alacak?


Tema: Birey ve Toplum Alt Tema: Arkadaşlık, dışlanma Değerler Eğitimi: Öz saygı, kendini kabul Gaki, arkadaşları Mavi Tüylere benzerse onların kendisini daha çok seveceklerini ve onlarla birlikte yaşayabileceğini düşünmektedir. Oysaki olaylar hiç de onun umduğu gibi gelişmez.


Tür: Masal Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Alt Tema: diş sağlığı, mutluluk Değerler Eğitimi: yardımlaşma, arkadaşlık Timsah Temsi’nin canı çok yanıyor, çünkü dişi ağrıyor. Arkadaşları, dişinin ağrısının geçmesi için tavsiyelerde bulunuyorlar ama yine de ağrısı geçmiyor. Kaplumbağa Bilge duruş, Temsi’nin dişinin neden ağrıdığını buluyor, ebette çözümü de...


Tür: Öykü Tema: Birey ve Toplum, Dünyamız ve Uzay Alt Tema: Aile, yıldızlar Değerler Eğitimi: sevgi Küçük Yıldız’la annesi yatmadan önce bir oyun oynuyorlar. Gökten yıldız alıp yastıklarının altına koyuyorlar. Peki Küçük Yıldız oyunu gerçek zannederse ne olur sizce?


Tür: Masal Tema: Birey ve Toplum Alt Tema: farklılık Değerler Eğitimi: arkadaşlık, güven Küçük Şıpır kendisine arkadaş arıyor ve buluyor.Bulduğu arkadaş biraz ilginç. Acaba Küçük Şıpır arkadaş olarak kimi seçmiş?


Tür: Masal Tema: Birey ve Toplum Alt Tema:mutluluk Değerler Eğitimi: yardımlaşma,arkadaşlık, sevgi Cırcır Böceği hiç susmuyor. Sesinden bütün hayvanlar rahatsız. Peki neden susmuyor Cırcır Böceği? Öğrenince şaşıracaksınız...


Tür: Masal Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Oyun ve Spor Alt Tema: sağlıklı yaşam, müzik, mutluluk Değerler Eğitimi: yardımlaşma, arkadaşlık Sağlıklı olmak için jimnastik yapmak herkesin hakkı. Tombalak Fil’in de elbette. Ama etrafa biraz rahatsızlık veriyor. Bu rahatsızlık turnaların da yardımıyla çok güzel bir şekilde sonuca bağlanıyor.


Tür: Öykü Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Oyun ve Spor Alt Tema: mutluluk, yiyecekler Değerler Eğitimi: yardımlaşma, arkadaşlık Timsah Temsi’nin canı sıkılıyor. Bu sıkıntısını yeni yiyecekler tadarak gidermek istiyor. Bir timsah elma, portakal ve hatta soğan yiyebilir mi? Temsi acı bir tecrübeden sonra ne yiyeceğine karar veriyor.


Tür: Masal Tema: Birey ve Toplum Alt Tema:mutluluk, liderlik, komşuluk Değerler Eğitimi: yardımlaşma,arkadaşlık, sevgi Ormanlar Kralı Aslan’ın çocuklarının kükreme seslerinden tüm göl sakinleri hatta tüm orman sakinleri rahatsız. Yavru hayvanlar uyuyamıyor. Bu duruma çözüm bulunmalı ama nasıl?


Tür: Masal Tema: Birey ve Toplum Alt Tema: alay etme Değerler Eğitimi: yardımlaşma, arkadaşlık Tortop Kaplumbağa Küçük Şıpır’ın kalbini kırıyor. Yan gelir Yengeç, Tortop’un Şıpır’dan özür dilemesi için bir plan yapıyor. Plan sonucunda Tortop, bir kaplumbağanın başına gelebilecek en kötü şeyle karşı karşıya kalıyor. Bakalım durum nasıl tatlıya bağlanacak?


Tür: Masal Tema: Birey ve Toplum Alt Tema: yanlış anlama Değerler Eğitimi: yardımlaşma, arkadaşlık, güven, sevgi Her şey göründüğü gibi olmayabilir. Tıstıs Yılan, arkadaşı Timsah Temsi’ye yardım edeyim derken büyük bir yanlış anlamaya da sebep oluyor. Tıstıs’ın, Temsi’ye zarar verdiğini düşünenler neden böyle düşünüyor olabilir?


Tür: Masal Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre, Oyun ve Spor Alt Tema: mutluluk, yiyecekler, engellilik, okul hayatı Değerler Eğitimi: yardımlaşma, arkadaşlık Keseli Peli bir kaza geçirdiği kaza yüzünden uzun uçuşlar yapamıyor. Uçamaması onun iyi bir kaleci olmasına engel olabilir mi? Keseli ve arkadaşlarının oynadığı heyecanlı bir maça hazır olun.


Tema: Birey ve Toplum Alt Tema: Okula başlama Değerler Eğitimi: Paylaşma, hediyeleşme Okula ilk defa giden Enes, o gün öğretmeninin kendisine hediye ettiği kalem kutusundan dolayı çok mutlu olur. Akşam eve geldiğinde, en yakın arkadaşı kalem kutusunu çok beğenir ve kendisiyle paylaşmasını ister.Tema: Dünya’mız ve Uzay Alt Tema: Gök cisimleri Değerler Eğitimi: Empati Karanlıktan korkan küçük Ali, güneşin batmasını hiç istemiyor. Annesi ona Dünya’nın öbür ucundaki çocukları hatırlatıyor. Güneş hep bizimle kalırsa onlar ne yapacak?


Tema: Üretim, Tüketim ve Verimlilik, Güzel Sanatlar Alt Tema: Görev bilinci, sevgi Değerler Eğitimi: Vefa Minik resim kalemi, boyu kısaldığı için ressam amcanın artık kendisi ile resim çizmediğini fark ettiğinde çok üzülür. Oysa onu bekleyen çok hoş bir sürpriz vardır.


Tema: Birey ve Toplum Alt Tema: Kitap sevgisi, yarışma Değerler Eğitimi: Vefa Kitap okumayı çok seven Ayşenur’un kitapları, aralarındaki en değerli kitabın hangisi olduğu konusunda sürekli tartışmaktadırlar. Bakalım en değerli kitap hangisi olacak?


Tema: Birey ve Toplum Alt Tema: Sevgi, yaratıcı zekâ Değerler Eğitimi: Çözüm bulma Küçük Emre’nin evde yaptığı minik yaramazlıkların öyküsü anlatılıyor bu kitapta. Sabırlı ve sevecen büyükanne, Emre’nin çilekleri, kitaptaki yoğurt resmine sürerek yemesinin fotoğrafını çekiyor ve odalarının duvarına süs yapıyor.


Tema: Birey ve Toplum, Sağlık ve Çevre Alt Tema: Çevre kirliliği, sosyal sorumluluk Değerler Eğitimi: Çevre bilinci, yardımseverlik, dayanışma, vefa Bir yandan kirlenen doğa, öte yandan hayvanlara yardımcı olmak isteyen merhametli insanlar... Bu kitapta anlatılanların hepsi gerçek hayattan esinlenerek yazılmıştır.


Tema: Üretim, Tüketim ve Verimlilik, Hayal Gücü, Birey ve Toplum Alt Tema: Tasarruf Değerler Eğitimi: Yardımlaşma, vefa Yaşlandığı için artık eskisi kadar para kazanamayan, yoksul düşen kunduracının yaşadıkları anlatılıyor.


Tema: Hayal Gücü Alt Tema: Yardımlaşma Değerler Eğitimi: Sadakat, sözünde durma Kendisine iyilik yapan kurbağaya verdiği sözü tutan prensesin masalı.


Yeni sistemle çocuklarımız bitişik eğik yazı ile okuma yazma öğrenimine başlamaktadırlar. Birinci dönemin sonunda çocuklar, okumalarını geliştirmek için kısa cümlelerle ve anlaşılır bir dille kaleme alınmış okuma kitaplarına ihtiyaç duymaktalar. Dünyanın dört bir tarafında anlatılarak bizlere kadar ulaşan bu masallarla çocuklarımızın hayal dünyası daha da gelişecek. Rengârenk resimleri de okuma süreçlerini eğlenceli kılacak. Bu dizideki her masalın başında yer alan sorular çocukları okuma sürecine hazırlarken sonunda yer alan sorular da onlara okuduklarını doğru anlamalarıyla ilgili değerlendirme yapma olanağı sunacaktır.


Tema: Hayal Gücü Alt Tema: Sevgi Değerler Eğitimi: Vefa, sadakat Tek ayağı olmayan küçük oyuncak kurşun askerin balerine olan sevgisinin anlatıldığı masal.


Tema: Hayal Gücü, Birey ve Toplum Alt Tema: Dostluk, sevgi Değerler Eğitimi: Vefa, bağlılık Güzel ötüşüyle herkesi kendine hayran bırakan bülbül ile onun şarkılarına hayran olan imparatorun yaşadıklarının anlatıldığı bir masal.


Tema: Hayal Gücü Alt Tema: Mutluluk Değerler Eğitimi: Sevgi Ülkenin kralı ve kraliçesi oğullarını evlendirmek isterler. Ama oğulları için gerçek bir prenses bulmaları gerekmektedir. Acaba gerçek prensesi nasıl bulacaklar?


Tema: Hayal Gücü, Birey ve Toplum Alt Tema: Sevgi Değerler Eğitimi: Kibirli olmamak Oyuncak sepetinde birlikte bulundukları topu çok seven topaç, bu sevgisine karşılık bulamaz. Kibri konu alan bu masal, top ile topacın başına gelenleri anlatıyor.


WHERE HAS THE MOON GONE


Doğuştan bülbüller gibi güzel şarkılar söyleyen Gukki’nin sesinden diğer kargalar hiç hoşlanmazlar. Çünkü onlar karga sesi dinlemeyi seviyorlar. Bu durumda Gukki ne yapmalı?One day, Keloğlan’s mother gave him a book. This was the only legacy his father had left him before he died. Opening the book with curiosity, Kelo€lan found in it an interesting map and a message: “My son, this is the only legacy I can ever leave for you. Only to you does this belong. Spend it however you please. But take care that you gain something as you spend.” Kelo€lan read these riddle-like words over and over. “Gain something as you spend...” The more he pondered, the more he wondered... How could you spend and gain something at the same time? An entertaining fairy-tale about friendship, freedom and kindness...


Tulya’nın kuşlarla yaşadığı maceralar ve Serdar’ın Kozlu köyünde Halit Ağa’dan dinlediği ilginç, fotoğraf çeken ceviz ağacının öyküleri...


Bir gün anası Keloğlan’ın eline bir kitap verir. Bu, rahmetli babasından ona kalan tek mirastır. Kitabı merakla açan Keloğlan, içinde ilginç bir harita ve bir de not bulur: “Oğlum bu benim sana bırakabildiğim tek hazine. Onun sahibi sensin. Nasıl istersen öyle harca. Ama dikkat et de harcadıkça kazan.” Keloğlan babasının bu bilmece gibi satırını tekrar tekrar okur. “Harcadıkça kazan, harcadıkça kazan…” Düşünür durur kafası olur bir kazan… Hem harcayıp hem nasıl kazanır ki insan? Arkadaşlık, özgürlük ve yardımseverlik hakkında eğlenceli bir masal...


Keloğlan, babasından kendisine kalan kitabı ve kitabın arkasındaki haritasıyla farklı diyarlara yolculuk eder. Büyümeye başlayan harita yola düşme vaktinin geldiğini işaret eder. Karşısına çıkan bu altın gibi parlayan şehirde insanlara ne oluyor böyle? Irmağın suyundan içen deliriyor mu ne? Kel kafa kaşınır, işin aslı anlaşılmalıdır. Keloğlan için vazgeçilmez iki gerçek vardır: Biri harcanan emek, ötekisi saklanması mümkün olmayan gerçek.


Akşehirli tonton Nasrettin Hoca, hem bilgilidir hem de hazır cevap. Yaşadığı çağda herkes bilirdi Hoca hem yardımseverdir hem cömert. Ama Hoca Nasrettin’in öyle bir komşusu vardır ki cimri mi cimri, Hoca’nın evine giren her şeyden olurdu haberi. Bu duruma çare arayan Hoca kazanı mı doğurtmadı, ipe un mu sermedi… Hiç huylu huyundan vazgeçer miydi?


Bir hayal yolculuğu… Küçük Tüy, Kargalar Diyarı’na gelen hayal satıcılarının ne sattığını herkes gibi çok merak eder ve onların hayallerini gerçekleştirebileceğini düşünür. Hayal satıcılarının sattığı birbirinden güzel eşyaları çok beğenir, bir parfüm şişesi alır. Fakat şişe ne doludur ne de güzel kokuyordur. Küçük Tüy, şişeyi kendisi doldurup mis gibi kokmasını sağlayacaktır ama nasıl? (arka kapak yazısından)