Saadet Ceylan

Saadet Ceylan

1955 Düzce doğumlu. Düzce Lisesinden sonra Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar-yeni adıyla Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi- Grafik Resim Bölümünü bitirdi. Profesyonel olarak fakültenin ikinci sınıfındayken başladığı kitap resimleme çalışmalarını aralıksız olarak günümüze dek sürdürdü. Yeni mezun olduğunda 3-4 yıl reklam ajanslarında grafikerlik yaptı. Bir dönem Topkapı sarayında minyatür çalışmalarında bulundu. Ebru dersleri aldı. Çeşitli karma resim sergilerine katıldı. Çocuklar için düzenlenen resim çalışmalarında jüri üyeliği yaptı. Milliyet Kardeş, Başak Çocuk, Pamuk Çocuk, gibi çocuk dergilerinde çizdi. Pek çok yayınevine kitap resimledi. Öykü kitaplarının yanı sıra ders kitapları ve okul dergileri de resimledi. Çeşitli grafik çalışmaları yaptı. Çalışmalarını hâlen sürdürmektedir. Saadet Ceylan evli, Burak ve Arda adında iki oğlu vardır.

Sadık Yemni

Sadık Yemni

1951 yılında İstanbul, Kurtuluş’ta (Tatavla), Sopalı Hüsnü (şu sıralar Şeref Meriç) Sokak’ta doğdu. Üç yaşında ailesiyle İzmir’e taşındı. 1975-2013 yılları arasında Amsterdam’da yaşadı. Yazarlığa 1985’te başladı.
Durmaksızın kelime ve anlam üretmeye devam ediyor. Hollanda’da sekiz kitabı basıldı ve üç tiyatro oyunu sahnelendi. Son yıllarda Felemenkçeden Türkçeye üç kitabı çevrildi. Türkiye’de 17’si roman, 1’i anı, 1’i deneme ve 3’ü öykü kitabı olmak üzere toplam 22 kitabı var.

Sahar Naja Mahfouz

Salih Zengin

Salih Zengin

1974 yılında K. Maraş'ın Andırın ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini bu ilçede tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden 1997 yılında mezun oldu. 1996 yılında yayınlanan Mavikuş isimli çocuk edebiyatı dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini yürüttü. 1997 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından yılın 'Çocuk Edebiyatı' ödülünü alan Mavikuş on sekiz sayı yayınlandı. Daha sonra Zaman gazetesinin Abc çocuk isimli günlük çocuk sayfasında çalışmalarını yürüten Zengin, aynı gazetenin Açık Şemsiye Çocuk Sayfası'nın editörlüğünü de yaptı ve çocuklar için haftalık köşe yazıları yazdı. Türkiye Yazarlar Birliğinin “2003 Yılı Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülü” değerlendirmesinde yıl içinde yayınlandığı çocuk kitapları ile yılın yazarı seçilerek “2003 Yılı Çocuk Edebiyatı” ödülünü aldı. Halen Zaman gazetesinin hafta sonu eklerinde çalışmakta ve Samanyolu Haber televizyonunda Masaüstü isimli bir program sunmaktadır.

Salma Koraytem

Samar Mahfuz Berraj (Berrak)

Samar Mahfuz Berraj (Berrak)

2007'den beri çocuk kitapları yazarı. Arapça ve Sosyal Araştırmalar ile Kamu Yönetimi eğitimi alan yazarın çeşitli kurumlarda onur üyelikleri ve kitaplarıyla kazandığı ödülleri bulunmaktadır (LBBY vd.). Yazarın uzmanlık alanları şunlardır; yaratıcı yazarlık, çeviri, eğitim, öğretim, okumaya teşvik (Arapça).Arkadaşım Hastalandığında ve Büyükannem Daima Beni Hatırlar isimli kitapları İspayolcaya çevrildi. Farklı alanlarda 40 kitabı yayımlandı. Arapça, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca dillerini bilen yazar, bu dillere çeşitli tercümeler yaptı. Ödülleri ve Onur Listelerindeki Kitapları: Kırmızı Çizgiler, Arap Düşünce Vakfı, Arapça Çocuk Kitabı Ödülü, 2015. Acayip Kart, Arap Düşünce Vakfı, Arap Çocuk Kitabı Ödülü onur listesi, 2015. İyi Uykular, İBBY en iyi metin kategorisi onur listesi, 2014. Arkadaşım Hastalandığında, Arap Düşünce Vakfı, Arapça Çocuk Kitabı ödülü, 2013/ Beyrut Uluslararası Arap Kitap Fuarında, En İyi Çocuk Kitabı ödülü, 2011/ Sharjah Arap Çocuk Edebiyatı Fuarında ve Etisalat Ödülü listeleri, 2011. Büyükannem Daima Beni Hatırlar, Arap Düşünce Vakfı, Arapça Çocuk Kitabı Ödülü, 2013 onur listesi/ Beyrut Uluslararası Arap Kitap Fuarı, En İyi Çocuk Kitabı Üretim Ödülü, 2012/ Sharjah Arap Çocuk Edebiyatı Fuarında ve Etisalat Ödülü listeleri, 2012. Mum Işığı, Arap Düşünce Vakfı, Arapça Çocuk Kitabı Ödülü onur listesi, 2012.

Sanjoon Park & Kyungsoo Park

Savaş Ş. Barkçin

Savaş Ş. Barkçin

Savaş Ş. Barkçin, 1966’da Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğretimini Ankara’da tamamladıktan sonra girdiği Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünden 1989’da mezun oldu. Aynı yıl Devlet Planlama Teşkilatı’nda başladığı devlet hizmeti boyunca muhtelif kurumlarda ve makamlarda görev yaptı. 1995-1996 yıllarında ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesinde uluslararası ilişkiler alanında master yaptı. Bilkent Üniversitesinde 1996’da başladığı siyaset felsefesi doktorasını 2001’de tamamladı. Siyaset bilimi, felsefe ve uluslararası ilişkiler alanlarında muhtelif tebliğ, konferans, seminer, makale, deneme, tercüme ve kitap tanıtımı yayımlarına sahiptir. Barkçin, klasik sanatlar ve özellikle müziğin uygarlığımız ile olan ilişkisi üzerine odaklanan bir yazardır. 1989 yılında Seyyid Hüseyin Nasr’ın “Modern Dünyada Geleneksel İslâm” adlı kitabını Türkçeye çevirmiştir. 2008 yılında TRT için yapılan “Ramazan” belgeselinin danışmanlığını ve metin yazarlığını yapmıştır. 2009’da yayınladığı “Ahmed Avni Konuk: Görünmeyen Umman” adlı kitabı Türkiye Yazarlar Birliği ödülü almıştır. 2009-2010 yıllarında TRT’de ünlü öykücü Rasim Özdenören ile birlikte “Mâverâya Yolculuk” başlıklı sohbet programını hazırlayıp sunmuştur. 2009 yılından 2012’ye kadar TRT’de mûsikîmizin derinliğini sergileyen “Gönül Makâmı” adlı programı hazırlayıp sunmuştur. 2010 yılında “Hat: Bir Medeniyet Çizgisi” adlı belgeselin danışmanlığını ve metin yazarlığını yapmıştır. Aynı yıl “Can Sesi Aşk Nefesi” başlıklı, Mevlevî müzik anlayışını örnekleyen bir albüm yayımlamıştır. 2011 yılında “40 Makam 40 Anlam” adlı bir kitap-albüm yayımlamıştır. 2012’de hat sanatımızın güzelliklerini anlatan “Kalemin Dilinden” başlıklı bir kitabı yayımlanmıştır. Aynı yıl “Rumeli: Bir Müzik Seferi” başlıklı kitap-albüm yayımlamıştır. 2013’te klasik şiirlerini topladığı müretteb bir divan olan “Dîvân-ı Zerefşân” yayımlanmıştır. 2013’ten 2015’e kadar TRT’de “Aklıselim” adında düşünce programını hazırlayıp sunmuştur. 2014’te “Şehirler ve Sesler” başlıklı kitap-albümü yayımlanmıştır. Şu anda TRT Haber’de “Gelenekten Geleceğe” adlı bir sohbet programı yapmaktadır. Klasik Türk Mûsikîsi alanında güfte ve bestelere sahiptir. Bu konuda makale, tebliğ ve konferansları vardır. 2011’den 2015’e kadar İstanbul’da “Müzik ve Medeniyet” üzerine aylık konferanslar vermiştir.